Tidligere Koncerter

med støtte fra:                                                                                                              Kunstfonden_LOGO_small_JPG  

DJBFA_logo_rgb UDEN ekstra linje med titel                         Dansk Kapelmesterforening

2017
28.01.2017    Kim Kristensen “Hviskende Varder”, Nordens Hus, Tórshavn
15.02.2017   Pernille Bevort “Radio Bevort”. Paradise Jazz, Vinterjazz
24.02.2017   J.C. “Chappe” Jensen, Blood,Sweat,Drum & Bass Big        Band, Aarhus Musikhus

2016
30.03.2016    Jakob Anderskov w. percussion & strings, Koncertkirken, Kbh.
16.04.2016    Lisbeth Diers “Slægt”,  Skt. Jacobs Kirke, Kbh.
21.04.2016    Jan Kaspersen “Electric Extensions”, Paradise Jazz, Huset 17.06.2016    Pernille Bevort “Radio Bevort”, Jazzhus Montmartre

6.7.8.9  july 2016   Copenhagen Jazzfestival, Huset, Kbh. 1.floor

 06.07.2016    Fredrik Lundin Quintet ” De 5 på nye Eventyr”
07.07.2016     Peter Danstrup “Sacrified”
08.07.2016     Jens Christian “Chappe” Jensen’s ” Grappa Incident”
09.07.2016     Kathrine Windfeld Big Band

21.09.2016   Morten Kargaard Septet, Kværkeby Kirke
30.09.2016    Emil Hess “Evolution Orchestra” , JazzCup, Kbh.
13.10.2016    Simon Spang-Hanssen & Café Central, Jazzhus Dexter
09.11.2016    Lubos Soukop Octet,  Paradise Jazz, Huset Kbh
06.12.2016    ToneArt Ensemble “Moving Circles”, Koncertkirken

2015
18.03.2015 - Simon Spang-Hanssen “Alisio Ensemble”, Paradise  Jazz
22.04 2015,   Pernille Bevort  “Radio Bevort” Paradise Jazz, Huset Kbh.
06.07.2015 – United Notions  Saxquartet w. Marilyn Mazur ,
                             CopenhagenJazz Festival , Huset Kbh.
08.07.2015-  Signe Bisgaard Group, CJF, Huset Kbh.
09.07.2015- Tangofied Ensemble feat. Andrea Pellegrini, CJF, Huset Kbh.
09.07.2015 – Peter Rosendal Sextet, CJF. Huset Kbh.
10.07.2015 - Jan Kaspersen Electric Extensions, CJF, Huset, Kbh.
11.07.2015 - Anders T. Andersen Sextet, CJF, Husets, Kbh.
20.07 2015    Morten Kargaard Group, Klosterkirken, Nykøbing Fl.
31.08.2015    Blood, Sweat, Bass & Drums, Klejstrup Musikefterskole
11.11. 2015   Jørgen Lauritsen & Musica Ficta, Garnisonskirken
24.11.2015    Katrine Suwalski “Another World”,  Paradise Jazz
26.11.2015    Emil Hess Evolution Orchestra, Paradise Jazz
04.12.2015    Hugh Steinmetz Sextet,  Café Slotsbio
28.12.2015    Pierre Dørge & Old New Jungle Orchestra, Koncertkirken


2014

22.01.2014 – Anders T. Andersen Sekstet, Paradise Jazz
23.01.2014 – Maria Faust Jazz Katastrophe, Esbjerg (Jazz Esbjerg)
09.03.2014 - Lisbeth Diers “Muld”, Aarhus Jazzselskab
16.05.2014 – Claus Waidtløw & The Orchestra, Aarhus Jazzselskab
08.07.2014    New Music Orchestra plays New Music from ToneArt Composers
09.07.2014 - Fredrik Lundin “Offpiste Gurus @Large”, Copenhagen Jazzfestival, Huset
10.07.2014 – Morten Kargaard Septet, Copenhagen Jazzfestival, Huset
11.07.2014 – Emil Hess “Evolution Orchestra” , Copenhagen Jazzfestival, Huset
12.07.2014 – Søren Møller “Resumé” feat. Dick Oatts, Copenhagen Jazzfestival, Huset
13.07.2014 – Nikolaj Hess Nonet, Copenhagen Jazzfestival, Huset
04.09.2014    J. C. “Chappe” Jensen Blood Sweat Drum + Bass, Musikhuset Aarhus
25.09.2014 – Hugh Steinmetz Octet, Paradise Jazz
02.11.2014    Morten Kargaard Septet , Toftlund Kirke
27.11.2014 - Jan Kaspersen Sextet, Paradise Jazz
29/11 2014   Jacob Anderskov’ s Strings, Percussion & Piano , Koncertkirken
14/12 2014    United Notions Saxophone Quartet with Marilyn Mazur, Krudttønden 18.12.2014    Niels Lyhne Løkkegaard Sound X Sound, Koncertkirken

2013

29.01.2013 – Emil Hess “Evolution Orchestra” , Paradise Jazz
16.03.2013 – Jan Kaspersen Special Occasion Band , Skive Jazzclub (25-års jubilæum)
23.04.2013 – Pernille Bévort ”Radio Bévort” , Paradise Jazz
04.05.2013 – ”Pierette Ensemble” v. Signe Bisgaard , Ludvigslyst
03.07.2013 – Blood Sweat Drums + Bass Bigband,  Musikhuset Århus
10.07.2013 – Katrine Suwalski “Another World” ,  Copenhagen Jazz Festival
11.07.2013 – Thomas Clausen Sextet, Huset/Magstræde, Copenhagen Jazzfestival
12.07.2013 - Simon Spang-Hanssen ”Alisio Ensemble” ,Huset, Copenhagen Jazzfestival
13.07.2013 - Niels Præstholm ”Art ensemble Syd” ,    Copenhagen Jazzfestival
14.07.2013 – Peter Danstrup ”Reptiles”, Huset/Magstraede, Copenhagen Jazzfestival
13.09.2013 – ToneArt Workshop-orkester med Leif Sylvester , Kulturhuset, Islands Brygge
13.11.2013 – Copenhagen Art Ensemble , Christianshavns Beboerhus
24.11.2013 - Morten Kargaard Septet , Lindevangskirken
29.11.2013 – United Notions Saxofonkvartet, Metronomen, Frederiksberg
08.12.2013 – Morten Kargaard “Origin”,  Sdr. Bork Kirke
08.12.2013 – Niels Lyhne Løkkegaard ”Sikorsky”, Literaturhaus, Kbh.

2012
01.03.2012 – Pernille Bévort “Radio Bévort”, Paradise Jazz, HusetKbh. K
11.03.2012 – Simon Spang-Hanssen ”Alisio Ensemble”, Jazzselskabet, Århus
29.03.2012 - Jacob Anderskov Accident, Teater Momentum,  5000 Odense C
12.04.2012 - Hugh Steinmetz Octet, Paradise Jazz, Huset
03.05.2012 –  New Music Orchestra v/Niels Gerhardt, Støberihallen, Hillerød
10.07.2012 – Jakob Davidsens “Mangfoldighed”, Sankt Jakobs Kirke, Østerbro
11.07.2012 – Hugh Steinmetz Octet, Huset/, Copenhagen Jazzfestival
12.07.2012 – Jan Kaspersen Sextet, Huset,  Copenhagen Jazzfestival
12.07.2012 – United Notions Sax-Quartet, Christianskirken, Christianshavn
13.07.2012 – Emil Hess Evolution Orchestra, Huset, Copenhagen Jazzfestival
14.07.2012 – Morten Kargaard Septet, Huset, Copenhagen Jazzfestival
15.07.2012 – Pernille Bevort ”Radio Bévort”, Huset, Copenhagen Jazzfestival
17.07.2012 – Copenhagen Art Ensemble Atlas, Aarhus Jazzfestival
18.07.2012 – Anders T. Andersen Sextet, Atlas, Aarhus Jazzfestival
19.07.2012 – Kasper Bai ”Cordelia”, Atlas,  Aarhus Jazzfestival
05.09.2012 – Blood Sweat Drums + Bass Bigband, Klejtrup Musikefterskole
17.09.2012 – ToneArt Decagon og Kopasetic, Copenhagen Jazzhouse
22.09.2012 - ToneArt Decagon og Kopasetic, Mejeriet, Lund
25.09.2012 – ToneArt Decagon og Kopasetic, Palladium, Malmø
27.09.2012 – ToneArt Decagon og Kopasetic, Koncerthuset, Kristiansstad
30.09.2012 – ToneArt Decagon og Kopasetic, The Village Recording, Vanløse
11.10.2012 – Anders T. Andersen Sextet, Paradise Jazz, Huset
30.10.2012 – Niels Lyhne Løkkegaard ” Vesper”, Jazzhus Montmartre
24.11.2012 – Niels Præstholm og Art Ensemble Syd, Kunstmuseet i Tønder
10.12.2012 – Maria Faust Group , Understrøm, Copenhagen Jazzhouse

2011

10.03.2011 – Simon Spang-Hanssen & Alisio Ensemble, Paradise Jazz
30.03.2011 - Emil Hess Evolution Orchestra, Paradise Jazz
14.04.2011 – Anders T. Andersen Sextet “Jazz,Jazz,Jazz”, Paradise Jazz
01.07.2011 – United Notions Sax-Quartet feat. Benita Haastrup, Christianskirken, 06.07.2011 – Emil Hess Evolution Orchestra, Christianskirken, Copenhagen Jazzfestival
06.07.2011 – Peter Danstrup ”Reptiles”, Huset/Magstræde, Copenhagen Jazzfestival
07.07.2011 – Niels Lyhne Løkkegaard , Huset Huset/Magstræde, Copenhagen Jazzfestival
08.07.2011 – Claus Waidtløw Septet, Huset/Magstræde , Copenhagen Jazzfestival
09.07.2011 – ToneArt Composers Ensemble feat. Maria Neckham,    Cop. Jazzfestival
10.07.2011 – Peter Jensen Sextet , Huset/Magstræde , Copenhagen Jazzfestival
11.07.2011 – Jacob Anderskov w. Strings , Atlas, Aarhus Jazzfestival
11.07.2011 – Anne Mette Iversen “Poetry of Earth” , Atlas, Aarhus Jazzfestival
12.07.2011 – Simon Spang-Hanssen “Alisio Ensemble”, Atlas, Aarhus Jazzfestival
13.07.2011 – Nikolaj Hess Septet , Atlas, Aarhus Jazzfestival
25.10.2011 – Niels Præstholm & Art Ensemble Syd, Støberiet, Kbh.
11.11.2014 – Søren Møller & Kirin Winds , Engelsholm Højskole
16.11.2011 – Katrine Suwalski ”Another World”, Paradise Jazz
23.11.2011 – Thomas Agergaard ”Ok Nok Kongo” , Paradise Jazz

2010

22.04.2010 – Jan Kaspersen Saxchase , Paradise Jazz, Huset/Magstræde
25.05.2010 – ToneArt workshopkoncert , Literaturhaus, Kbh.
29.05.2010 – Jacob Anderskov “Accident”, The Village Recording Studio
02.07.2010 –  Anders T. Andersen Sextet feat.Erling Kroner , Planeten, Cop.Jazzfestival
02.07.2010 -  Katrine Suwalski ”Another World” feat. John Tchicai , Cop. Jazzfestival
03.07.2010 – Jan Kaspersen ”Saxchase” , Planeten, Copenhagen Jazzfestival
04.07.2010 –  Niels Præstholm ”Giroscope Trio” w. Spang-Hanssen & Tchicai
05.07.2010 –  Emil Hess ”Evolution Orchestra”, Planeten, Copenhagen Jazzfestival
06.07.2010 –  Lisbeth Diers Chime “Groove Edition), Planeten, Copenhagen Jazzfestival
07.07.2010 –  Torben Westergaard “Oktober”. Planeten, Copenhagen Jazzfestival
07.07.2010 –  United Notions Sax-Quartet ,Christianskirken,  Copenhagen Jazzfestival
08.07.2010 –  Kim Kristensen, Martin Breuss  & Time Span Band, Planeten, CJF
09.07.2010 –  Kasper Bai “Cordelia” ,Planeten/Huset, Copenhagen Jazzfestival
10.07.2010 – Jakob Davidsen “Kammerat Orkester”, Planeten, Copenhagen Jazzfestival
11.07.2010 –  Radio Bevort feat. Marcelo Nisinman, Planeten, Copenhagen Jazzfestival
01.09.2010 –  Blood Sweat, Bass & Drums Big Band, (Ollerup Efterskole)
28.11.2010 – Hanne Tofte Jespersen” Music F.T. Mysteries” (Svanekegården)

 2009

——

19.03.2009 – Radio Bevort , Paradise Jazz
01.04.2009 – Lars Møller & The Orchestra, Paradise Jazz
29.05.2009 – Peter Bruun & Time Span Band (v. Thomas Agergaard), Loco Jazzclub
03.07.2009 – Thomas Agergaard “Time Span Band” plays John Tchicai, Cop. Jazzfestival
04.07.2009 – Simon Spang-Hanssen & Maaneklar XL, Planeten,  Copenhagen Jazzfestival
05.07.2009 – Torben Westergaard “Oktober” , Planeten, Copenhagen Jazzfestival
06.07.2009 – Jan Kaspersen “Saxchase”, Planeten, Copenhagen Jazzfestival
07.07.2009 – Radio Bévort feat. Marcelo Nisinman, Planeten, Copenhagen Jazzfestival
08.07.2009 – Emil Hess ”Evolution Orchestra”, Planeten, Copenhagen Jazzfestival
09.07.2009 – Anders T. Andersen Sekstet ”Jazz-Jazz-Jazz” , Planeten, Cop.Jazzfestival
10.07.2009 – Kasper Bai “Orchestet” , Planeten, Copenhagen Jazzfestival
11.07.2009 – Niels Præstholm “Embla” , Planeten, Copenhagen Jazzfestival
12.07.2009 – Copenhagen Art Ensemble , Planeten, Copenhagen Jazzfestival
02.09.2009 – ?  , Musikhuset Århus
05.09.2009 – ToneArt Workshop-koncert v. Jakob Davidsen, Jazzkælderen
02.10.2009 – Jakob Davidsen “Magfoldighed” , Copenhagen Jazzhouse

________

2008

28.02.2008 – Jakob Davidsen “Mangfoldighed” ,  Copenhagen Jazzhouse
19.03.2008 – Radio Bevort feat. Marcelo Nisinman, Paradise Jazz
04.07.2008 – Hugh Steinmetz Sextet, Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
05.07.2008 – Niels Præstholm & Embla, Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
05.07.2008 – United Notions Saxquartet w. Marilyn Mazur, ToneArt Composers, Salon K
06.07.2008 – Emil Hess “Evolution Orchestra” , Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
07.07.2008 – Anders T. Andersen Sextet, Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
08.07.2008 – Radio Bevort feat. Marcelo Nisinman, Salon K., Huset, Cop.Jazzfestival
09.07.2008 - Jacob Anderskov “Accident”, Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
10.07.2008 – Jakob Davidsen “Mangfoldighed” , Salon K., Huset, Cop. Jazzfestival
11.07.2008 – Thomas Clausen Sextet , Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
12.07.2008 – Copenhagen Art Ensemble, Salon K., Huset, Copenhagen Jazzfestival
13.07.2008 – Thomas Agergaard Time Span Band, Salon K., Huset, Cop. Jazzfestival
25.10.2008 – Torben Westergaard “Oktober” , Copenhagen Jazzhouse
29.11.2008 - Pierre Dørge & New Jungle Orchestra w. John Thcicai, Chr. Kirken
06.12.2008 – Simon Spang-Hanssen “Maaneklar XL” , Copenhagen Jazzhouse
11.12.2008 – Emil Hess “Evolution Orchestra” , Copenhagen Jazzhouse

2007

—–
16.03.2007 – Torben Westergaard “Oktober”, Copenhagen Jazzhouse
06.07.2007 – Jan Kaspersen Septet, Salon K,  Copenhagen Jazzfestival
07.07.2007 – Anders T.Andersen Sextet , Salon K, Copenhagen Jazzfestival
08.07.2007 – Radio Bevort , Salon K, Copenhagen Jazzfestival
09.07.2007 . Emil Hess Nonet , Salon K, Copenhagen Jazzfestival
10.07.2007 – Niels Præstholm & Embla , Salon K, Copenhagen Jazzfestival
11.07.2007 – Niels Thybo Group , Salon K, Copenhagen Jazzfestival
12.07.2007 – Erling Kroner Tentet “Dark Side”, Salon K, Copenhagen Jazzfestival
13.07.2007 – Simon Spang-Hanssen 5-tet , Salon K, Copenhagen Jazzfestival
14.07.2007 – Torben Westergaard “Oktober”, Salon K, Copenhagen Jazzfestival
15.07.2007 – Kasper Bai “Cordelia”, Salon K, Copenhagen Jazzfestival
28.09.2007 – Kasper Bai “Orchestet”,  Rytmisk Musikkonservatorium
29.11.2007 – Anders T. Andersen Sextet, Copenhagen Jazzhouse
07.12.2007 – ToneArt Workshopkoncert & Sissel Vera Pettersen, Den Frie, Kbh.
10.12.2007 – Niels Præstholm “Musketérkoncert”, Sønderborghus

——

2006
——

24.02.2006 - Torben Westergaard “Oktober”,
25.02.2006 - Workshopkoncert feat. Camilla Dyyani, Christianskirken

——

2005

——

17.06.2005 - ToneArt  Ensemble, Copenhagen Jazzhouse
01.07.2005 – Niels Gerhardt All Star Project, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
02.07,2005 – Emil Hess Nonet, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
03.07.2007 – Torben Westergaard “October”, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
04.07.2007 – Bevort’s Special Edition Ensemble, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
05.07.2007 – ToneArt Ensemble , Salon K, Copenhagen Jazz Festival
06.07.2005 – Thomas Clausen “Brazil Project” , Salon K, Copenhagen Jazz Festival
07.07.2005 – Jacob Anderskov & Acoustic Accident, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
08.07.2005 – ToneArt workshop-koncert, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
09.07.2005 – Niels Præstholm & Embla, Salon K, Copenhagen Jazz Festival
10.07.2005 - Katrine Suwalsi “Another World” , Salon K, Copenhagen Jazz Festival

——-

ToneArt Biennale i Copenhagen Jazzhouse

02.11.2005 – Percussion-trioen PACE + Peter Dahlgren og Jakob Riis, musik af
Ture Larsen og Marilyn Mazur
03.11.2005 - Trio Trang + Anders Banke & John Ehde, musik af 
Niels Gerhardt og  Hasse  Poulsen
04.11.2005 - ToneArt Ensemble
05.11.2005 - The Orchestra +  ,  musik af
Mai-Britt Kramer og Pernille Bevort

09.12.2005 - Copenhagen Art Ensemble “Purple Space” ,  Ex-kirken, Nørrebro

2004
————–

05.03.2004 – Hess/Huntley Nonet, Copenhagen Jazzhouse
08.05.2004 – Pernille Bevort Special Ensemble,
04.06.2004 –  Niels Gerhardt & The Orchestra, Huset-Magstræde
06.07.2004 –  Unites Notions Saxquartet, Christianskirken
17.09.2004 –
01.12.2004 – ToneArt Ensemble,
02.12.2004 – ToneArt workshop “Brass Fantasy” , Huset Magstræde
03.12.2004 – Niels Præstholm & Embla , Atelier Per van Per

2003

29.01.2003 – ToneArt workshop-koncert v. N.Præstholm og H. Sund,
01.02.2003 –  Simon Spang-Hanssen & “Central Earth”, Copenhagen Jazzhouse
04.07.2003 – ToneArt Ensemble,  Plan B. ,Huset
06.07.2003 –
20.06.2003 – ToneArt Ensemble, Copenhagen Jazzhouse

  ToneArt Biennale, Copenhagen Jazzhouse

24.09.2003  – ToneArt workshop-koncert v/ Simon Spang-Hanssen
25.09.2003 –  Copenhagen Art Ensemble, musik af Irene Becker og Mats Gustafson
26.09.2003 –  ToneArt Ensemble, musik af Erling Kroner og Jakob Davidsen
27.09.2003 –  Sekstet, musik af Jakob Riis og Henrik Sundh

———————————-

2002

—————–

12.10.2002 – Henrik Sundh & Nowhereland ,
30.10.2002 – Thomas Agergaard Ok Nok Kongo, Den Anden Opera
30.10.2002 – Jakob Davidsen “Crossover Ensemble”, Copenhagen Jazzhouse
05.11.2002 – United Notions Sax-Quartet, Den Anden Opera
08.11.2002 – ToneArt Ensemble, JIVE, Jazz i Vejle
14.11.2002 – Anderskov Accident, Studenterhuset
29.11.2002 – Jan Kaspersen “Special Occasion Band” , Copenhagen Jazzhouse
14.12.2002 – Pernille Bevort “Special Edition”, Copenhagen Jazzhouse

2001

27.01.2001 – The Orchestra , Copenhagen Jazzhouse

ToneArt Biennale i Copenhagen Jazzhouse
14.02.2001 - Kim Kristensen og Pierre Dørge med Copenhagen Art Ensemble + Josefine
Cronholm, Tobias Wallin og Mathias Friis
15.02.2001 – ToneArt Ensemble
17.02.2001 – Lotte Anker og Simon Spang-Hanssen med Copenhagen Art Ensemble +                            Josefine Cronholm, Tobias Wallin og Mathias Friis
18.02.2001 – Susi Hyldgaard og Svend Hedegaard med Copenhagen Art Ensemble +
Josefine Cronholm, Tobias Wallin og Mathias Friis.

23.05.2001 - Marilyn Mazur “Percussion Paradise” , Copenhagen Jazzhouse
22.06.2001 - Jens Winther Group,
08.07.2001 - ToneArt Ensemble & United Notions Saxquartet, Haveselskabets Have, CJF
20.09.2001 - Emil Hess Nonet, Copenhagen Jazzhouse

————–

2000

06.05.2000 - United Notions Sax-Quartet, Christianskirken
06.05.2000 – Fredrik Lundin “Overdrive” , Copenhagen Jazzhouse
02.06.2000 – Simon Spang-Hanssen “Central Earth“, Copenhagen Jazzhouse

 

jank ikon 2